Tešenie! Ale ja som sa vôbec netešila ...

Autor: Mária Kolibárová | 7.2.2020 o 9:37 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  101x

Laureát ceny Oskara Čepana za rok 2014 Erik Sýkora spolu s jeho víťazným videom. Víťaz tejto ceny a opäť tohto roku laureát Oskara Čepana na domácej scéne v Košiciach, ktorú vyhral . Áno veľmi mu prajem a obdivujem ho ale mám ale!

 Toto kontroverzné video ma znechutilo o vôbec som sa netešila. Jednoducho som mu neverila od úplne prvého okamihu keď som si uvedomila že tento „guru“ lepšej nálady ktorý sa nás snaží obohatiť svojím projektom tešenia sa - teda TEŠBY ako ju sám pomenováva tento projekt číta s prichystaného papiera. Také nejaké rádobi politické prehlásenie, zaobalené v štipke scientológie a nakoniec -  pre všetkých ako pogovanie. Aby sme sa tešili a odreagovali. Tvorí akoby nový koncept žitia, prináša spôsob skvalitnenia života. Lebo keď, ako sám tvrdí rýchlim skákaním, trasením, zvýšime svoju frekvenciu, frekvenciu bytia -   sa zrazu začneme tešiť. Aj keď je to nazačiatku umelé a hlúpe a necítime sa komfortne efekt sa „vraj“ dostaví. Ako sám umelec tvrdí odkedy to praktizuje zaspáva s prebytkom šťastia.

To všetko je v poriadku. Viem si predstaviť, že pred pár rokmi by som bola nadšená J. Vnímala by som VŠETKO! Ten výsmech a alúziu  na dnešnú dobu. Tú recesiu ktorú zahŕňajú farebné tepláky a kopec neporiadku obklopujúci Erika Sýkoru pri jeho manifeste. Ale dnes nie, pri tom akým som dnes človekom. Považujem to za dehonestáciu vkusu, a urážku tých vzdelaných a profesionálnych ale najmä tých bežných smrteľníkov. Ktorým ku tešeniu stačí tak málo a o každý kúsok svojej TEŽBY tak bojujú. Nechápte ma zle, a nechcem sa nikoho dotknúť, a obzvlášť nie umelcov. Ale jednoducho my to príde tak, že by som mala začať aspoň rekreačne brať drogy, aby som dobehla tento level umenia. V čom je veľkosť dávnych diel? Prečo dnes potrebujeme, šok , bizarnosť a často aj hlúposť na to aby sme získavali ceny? Väčšina dnešnej produktívnej populácie, pôjde radšej do kina spolu s popcornom na menej než priemerný film ako do galérie, či múzea. A prečo vlastne? Nemyslím si že to je len konzumnou spoločnosťou dneška, či prípadnou prvoplánovosťou kinematografie kín. Ale je to najmä tým že tomu prvoplánovo a jednoducho rozumieme. A nedostavuje sa u nich po zhladnutí filmu ten hlúpy pocit ako pri tomto videu že je to fakt v háji, slušne povedané.  Síce nám uniká krása dávnych čias ale aj dneška, a však ani v Sýkorovom TEŠENÍ  som nenašla nič naplňujúce, žiaľ aj keď si možno naivne myslím že rozumiem.
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kto v skutočnosti volí populistov a extrémistov, prečo to tak je a čo sa s tým dá robiť

Príklady z regiónov ukazujú, ako sa dá riešiť problém vylúčení.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Vieme, čo nechceme. To je dobrý začiatok

Urobme rozhodnutie, za ktoré sa nám poďakujú generácie.

Parlamentné voľby 2020

Ako voliť vo voľbách a čo pripravujeme na SME.sk? (otázky a odpovede)

Volebné spravodajstvo s výsledkami.


Už ste čítali?